Blog

Kurufasülye Tarifi

Kurufasülye Tarifi

Türk mutfağının son yüzyılı kuru fasulye olmaksızın anılamaz. Fasulyesinin kurutulmuş içleriyle pişirilen bu yemek, bu yüzyıla damgasını vurmuştur dense yeridir.

Bunda, domatesin taçlandırdığı yeni bir tat keşfetme heyecanının da payı vardır kuşkusuz. Etten uzak durmak isteyenler fasulyeyi etsiz de pişirirler; ancak kuru fasulyenin gerçek tadını ortaya çıkaran da et veya tavuk suyudur. Tavuk suyuyla yapılan kuru fasulye daha da lezzetli olur; ben de öyle pişirmeyi tercih ediyor ve öneriyorum.

 

 Malzemeleri: 2 su bardağı kuru fasulye

- 2 adet iri domates

- 1 çorba kaşığı domates salçası

- 2 adet orta boy soğan

- 2 çorba kaşığı zeytinyağı

- 3 çorba kaşığı tereyağı

- 2-3 adet acı biber kurusu

- 3-4 su bardağı tavuk suyu (evde hazırlanmış)

- 1 tutam tuz

 

Yapılışı:Akşamdan ıslatılmış fasulyeleri bir tencerede kaynamaya bırakın (su üzerlerini 6-7 cm. geçmelidir). Fasulyelerin yumuşaması, ancak diri kalması için orta ateşte tıkırdamaya başlayana kadar pişirin; su çok kaynarsa fasulyelerin içi dışarıya çıkar. Fasulyeler aniden pişip parçalanabildikleri için kaynarken sık sık kontrol etmekte fayda vardır. Bir tarafta, çok ince doğranmış Soğani, 2-3 çorba kaşığı SU ve iki çeşityağla bir tencereye koyup orta ateşte kavurun. Soğanları bu şekilde öldürdükten sonra salçayı ekleyin ve yakmamaya Özen göstererek, güzel bir koku verinceye kadar tahta kaşıkla karıştırın. Çekirdekleri çıkarılarak rendelenmiş domatesleri, bir-iki yerinden delinmiş biberleri ve tuzu içine attıktan sonra tencerenin kapağını kapatıp domates suyunu çekinceye kadar pişirin. Bu aşamada sıcak tavuk suyunu, ardından da fasulyeleri ekleyin. Bütün malzemenin tatlarının iyice kaynaşması için 10 dakika kadar orta ateşte pişirmeye devam edin. Daha sonra ocağı kapatıp 30 dakika bekletin. Gerekirse tekrar ısıtıp servis yapın.

Sulu yemeyi tercih edenler, pişirmeyi su fasulyelerin üzerindeyken sonlandırmalıdır. Bu durumda kuru fasulye yarı sulu olur ve yanında limonla ikram edilir. Kuru fasulye pilav yanında servis yapılacaksa suyunu biraz daha çekmesi gerekir.

  • Nt Bilgi Teknolojileri